Вітаю Вас Гість!
П`ятниця, 26.04.2019, 00:44
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Меню сайту

Категорії розділу

Вірш [18]
Вірші дитячі українською мовою для школярів, вчителів та школи. Віршований твір у якому зображені різні події та характери персонажів віршу
Твір [69]
Твори украънською мовою - твір опис, твір роздум та розповідь про важливі події життя для 1-4, 5, 6, 7, 8 та 9 класів середньої школи та 10, 11 класу вищої школи
Мінітвір, мініатюра [6]
Мінітвори - стислі зображення подій або описи на різноманітні теми
Українські диктанти [3]
Cловниковий та графічні диктанти з української мови та літератури для дітей, школярів та вчителів
Діалог [6]
Діалоги українською мовою - розмова між двома та більше персонажами або дійовими осібами
Розповідь [12]
Твір розповідь - це художнє зображення подій сюжету розповіді та вчинків героїв твору від імені дійової особи чи письменника
Казки [11]
Українські народні казки для дітей та дорослих, народна розповідь про надумані події
Привітання [16]
Прикольні та смішні привітання зі святами, поздоровлення з днем народження, новорічні привітання та інші
Приказки, прислів'я [10]
Українські прислів'я та приказки українською мовою про життя, добро, любов, дружбу, природу
ГДЗ [0]
Для школи та школярів - готові домашні завдання, ГДЗ з різних предметів
Перекази [1]
Перекази з української мови та літератури за творами відомих письменників
Диктанты [2]
Диктанты на русском языке для школьников и школы
Сочинения [33]
Сочинения для школьников по русскому языку

Наше опитування

Яка тема вас більш цікавить?
Всього відповідей: 2348

Статистика

Пошук

Вірші для дітей та школярів

Твори з української мови та літератури

Українські диктанти на шкільні теми

Интересное

Друзі сайту

Теми

Головна » Файли » Твір

Любі друзі та відвідувачі сайту! Для вас Твір з української мови та літератури. Мінітвори, українські вірші для дітей та школярів. Твір допоможуть вам у підготовці до школи, уроків, у навчальному процесі, Різноманітні теми творів та диктантів ви знайдете на нашому сайті
Поняття «літературний персонаж»
26.04.2017, 21:09

Є загальновідоме поняття «літературний персонаж», але виникає потреба виділити поняття «словесного обра-зу» як структурного елементу стилю. Необхідність такого виділення давно визнана вченими. Ще відомий філолог О. Потебня прагнув виділити одиницю стилю словообраз. Ю. Тинянов вбачав слабкість теорії Потебні в тому, що вона не враховувала розмежування специфікації образу.
Поняття словесного образу розробляється послідовниками В. Виноградова. Так, М. Рудяков пише, що «в стилі художнього твору, як зумовленій ідейно-образним змістом системі мовних одиниць, структурним елементом є словесний образ як образ суб'єкта, втілений у словесній тканині літературного твору, створений із слів і за допомогою слів» .
Поняття «літературний персонаж», «образ літературного персонажа» ширше за поняття «словесний образ». Літературний персонаж включає в себе і вчинки героя, його стосунки з іншими персонажами, його портрет і, звичайно, мову. Тобто в поняття «літературний персонаж», «образ персонажа» входить усе, що робить персонаж, що з ним робиться, який він є і як говорить. У по-няття «словесний образ» — тільки рівень і характер свідомості, як він проявляється в мові персонажа. В такому випадку нас цікавить, наприклад, не сам вчинок (про нього мова окремо), а те, як персонаж або автор говорить про нього чи про вчинки інших персонажів, про оточення, зовнішні обставини, як співвідноситься його мова з його вчинками, дійсністю, з мовною ситуацією.
У шкільній методиці і практиці викладання літератури більше освоєний аналіз літературного персонажа, але, як нам здається, недостатньо приділяється уваги «словесному образу». Здебільшого аналізуються тільки яскраві лексичні характерності мови (канцеляризми, макаронічність, діалектизми, архаїзми, вживання народних прислів'їв, народнопісенних висловів та ін.), а не в цілому мова як виявлення рівня свідомості. Тому ми і пропонуємо звернути увагу на словесний образ.
Специфіка літератури як мистецтва, крім усього іншого, полягає і в тому, що література — це, власне, записане мовлення. Все, що говориться в художньому творі, належить якомусь суб'єкту мовлення: або автору чи уповноваженому ним оповідачеві, або персонажеві. «Нічиєї» мови у художньому творі бути не може. Отже, кожен художній літературний твір — це мовлення якогось суб'єкта або поєднання мовлень кількох суб'єктів: одні суб'єкти, діючи, стикаючись один з одним, розмовляють, інші суб'єкти або суб'єкт можуть розповідати про ці дії, про думки персонажів, давати оцінку тому, що відбувається.
Мовлення кожного суб'єкта у творі несе в собі не лише ту інформацію, яку хоче повідомити мовець, а й інформацію про нього самого: зміст і спосіб мовлення, лексика, актуалізація певних значень у словах, семантичні зрушення — все це свідчить про соціальну приналежність, рівень і стан свідомості самого мовця, тобто під час мовлення твориться словесний образ мовця, пер-сонажа.
У словесному образі є певна системність в організації слів, в цій системі мовні одиниці поєднані своїми смисловими нашаруваннями, в яких і виражається особа персонажа. Визначальну роль у словесному образі відіграють мовні одиниці, в смислових нашаруваннях яких виражається стан свідомості персонажа — рівень його розуміння і оцінки навколишньої дійсності
Візьмемо для прикладу оповідання І. Нечуя-Левицького «Баба Параска та баба Палажка». Яким же постає рівень і стан свідомості, наприклад, баби Параски? її свідомість будується на мізерному, дрібному і нікчемному, яке заступає бабі Парасці весь світ.
Мова всього монолога народна, з усіма характерними особливостями лексики і фразеології, із значною домішкою лайливої лексики. Починається монолог з емоційно перебільшеної реакції на «лихих сусідів», особливо «капосну бабу Палажку Солов'їху».

Категорія: Твір | Додав: Наталья
Переглядів: 400 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0

[10.04.2016][Сочинения]
Сочинение на тему развитие фотоискусства (0)
[06.04.2017][Твір]
Твір на тему "Весна" (0)
[19.08.2015][Привітання]
Привітання до дня знань (0)
[10.06.2016][Сочинения]
Сочинение на тему работа на корабле (0)
[24.03.2014][Твір]
Твір моя Батьківщина —Україна українською мовою (0)
[05.02.2015][Привітання]
Привітання з Днем Ангела (0)
[21.09.2016][Казки]
Поучительная история про Будду и монаха (0)
[25.05.2015][Вірш]
Вірш про мову (0)
[26.05.2014][Сочинения]
Сочинения на тему Моя родина - Россия, для школьников (2)
[23.02.2015][Вірш]
Ліна Костенко. Вірші про кохання (0)

Всього коментарів: 0

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]