Вітаю Вас Гість!
Вівторок, 19.03.2024, 11:49
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Меню сайту

Категорії розділу

Вірш [18]
Вірші дитячі українською мовою для школярів, вчителів та школи. Віршований твір у якому зображені різні події та характери персонажів віршу
Твір [69]
Твори украънською мовою - твір опис, твір роздум та розповідь про важливі події життя для 1-4, 5, 6, 7, 8 та 9 класів середньої школи та 10, 11 класу вищої школи
Мінітвір, мініатюра [6]
Мінітвори - стислі зображення подій або описи на різноманітні теми
Українські диктанти [3]
Cловниковий та графічні диктанти з української мови та літератури для дітей, школярів та вчителів
Діалог [6]
Діалоги українською мовою - розмова між двома та більше персонажами або дійовими осібами
Розповідь [12]
Твір розповідь - це художнє зображення подій сюжету розповіді та вчинків героїв твору від імені дійової особи чи письменника
Казки [11]
Українські народні казки для дітей та дорослих, народна розповідь про надумані події
Привітання [16]
Прикольні та смішні привітання зі святами, поздоровлення з днем народження, новорічні привітання та інші
Приказки, прислів'я [10]
Українські прислів'я та приказки українською мовою про життя, добро, любов, дружбу, природу
ГДЗ [0]
Для школи та школярів - готові домашні завдання, ГДЗ з різних предметів
Перекази [1]
Перекази з української мови та літератури за творами відомих письменників
Диктанты [2]
Диктанты на русском языке для школьников и школы
Сочинения [33]
Сочинения для школьников по русскому языку

Наше опитування

Яка тема вас більш цікавить?
Всього відповідей: 2435

Статистика

Пошук

Вірші для дітей та школярів

Твори з української мови та літератури

Українські диктанти на шкільні теми

Интересное

Друзі сайту

Теми

Головна » Файли » Твір

Любі друзі та відвідувачі сайту! Для вас Твір з української мови та літератури. Мінітвори, українські вірші для дітей та школярів. Твір допоможуть вам у підготовці до школи, уроків, у навчальному процесі, Різноманітні теми творів та диктантів ви знайдете на нашому сайті
Визначення емоційного темпоритму
17.06.2017, 16:19

Визначення емоційного темпоритму допоможе пов’язати зміст і віршовий розмір твору. Емоційний темпоритм перше оформлення змісту, а в залежності від темпоритму обирається ритм, розмір (На віршових розмірах ми зупинятися не будемо).
Аналізуючи ліричний твір, ми повинні бути уважними буквально до кожного слова і звуку. На значенні слова в художньому тексті, внутрішньої структури словесного образу, тропіки, семантичних нашарувань і зрушень ми вже зупинялися вище і повторюватись не будемо.
Зупинимося на аналізі звукової інструментовки вірша.
Вірш будується на принципі повтору. Повторюються закінчення рядків (рима), повторюються звуки в словах (алітерації, асонанси). Яку роль відіграють всі ці повтори, зокрема рима як один із видів повтору? Як тільки ми вловлюємо повтор, тобто стикаємося з чимось схожим на попереднє, ми відразу ж пригадуємо це «попереднє», воно зринає в нашій свідомості ніби другим планом поряд з першим, тобто поряд з рядком, який ми читаємо в даний момент.
Візьмемо для прикладу вірш Т. Шевченка «Садок вишневий коло хати...» Вірш, у якому немає жодного тропа (метафори, порівняння, епітета), тобто автологічний, а яке враження він справляє на нас своєю художньою картиною! В чому ж секрет художності цієї поетичної мініатюри? Безумовно, ми скажемо, в тому, що поет бере речі прості, нехитрі, любовно малюючи їх, створює картину народного життя.
Спробуємо цей же текст записати прозою, залишивши порядок картин такий, як у вірші, але при цьому не будемо дотримуватись рими: «Коло хати вишневий садок, над вишнями гудуть хрущі, з плугами йдуть плугатарі, дівчата йдуть, співаючи, матері ждуть вечеряти». Порядок слів тут навіть правильніший, ніж у вірші, але ми відчуваємо, як текст не лише втратив поетичну чарівність, художність, а взагалі розпався. Якось недоречно звучить поряд «над вишнями гудуть хрущі» і «з плугами йдуть плугатарі», мимоволі в один ряд ставляться «хрущі» й «плугатарі», створюється грунт для комічного ефекту.
У чому ж річ? Чому зникла поезія? По-перше, як нам уже відомо, зник емоційний темпоритм, той фермент, в якому відчутний настрій поета, розвиток його ліричної емоції, зник і ритм, який організовує мову. Ритм вимагає постановки слова на певному місці, а це не може не позначитися на логічних наголосах. Рядки вірша і намальовані в них картини, поєднані ритмом, сприймаються як одне ціле.
По-друге, рима повертає нас до рядків (образів), що римуються. Коли ми читаємо, вимовляємо «Співають ідучи дівчата», ми вловлюємо подібність до прочитаного раніше «Садок вишневий коло хати», ця подібність відчутна через риму: хати дівчата. В момент, коли свідомість уловлює подібність закінчень рядків (риму), другим планом зринає і цілий рядок, який тепер у свідомості звучить удруге і в контексті з заримованим. Таким чином, рядки «Садок вишневий коло хати» і «Співають ідучи дівчата» виявляються тісно пов’язаними, з більш підкресленим «Садок вишневий коло хати», бо він один раз в нашій свідомості звучить повно, а другий другим планом.
Тісніше пов’язані між собою і рядки, де римуються слова гудуть, йдуть і ждуть. Рядок «Хрущі над вишнями гудуть» звучить ніби тричі: коли ми читаємо його вперше і щоразу другим планом, коли стикаємось із зармованими з ним рядками.
Отже, завдяки римуванню ми маємо до основного тексту певний акомпанемент з цього ж тексту, повторюваного вибірково за рядками і то в одному, то в іншому випадку другим планом. Так утворюється складне плетиво і з певного порядку слів у вірші, що впливає на логічний наголос, і з замаскованих повторів заримованих рядків (що теж сприяє підкресленню їх); все це поєднується емоційним темпоритмом (в даному разі спокійне замилування).

Категорія: Твір | Додав: Наталья
Переглядів: 1040 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0

[27.06.2016][Казки]
Сказка про собаку. Барсик (0)
[19.11.2014][Вірш]
Вірші про маму (0)
[10.06.2016][Сочинения]
Сочинение на тему работа на корабле (0)
[08.05.2014][Мінітвір, мініатюра]
Мінітвір на тему "Що таке щастя" українською мовою (0)
[29.12.2014][Привітання]
Новорічні привітання для бабусі (0)
[05.03.2016][Сочинения]
Сочинение описание растения (0)
[26.12.2014][Твір]
Твір на тему "Зима" (0)
[01.12.2016][Сочинения]
Рассуждение о любви (0)
[27.02.2015][Вірш]
Вірші для дітей про весну (0)
[27.02.2015][Твір]
Твір-опис на тему "У лісі" (0)

Всього коментарів: 0

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]